kukania

Dania z mrożone - szef kuchni poleca
Sylwester i Nowy Rok

Skąd właściwie wzięła się tradycja świętowania Sylwestra i witania Nowego Roku? Tak naprawdę niewiele osób kiedykolwiek się nad tym zastanawiało. Obecnie Sylwester kojarzy się przede wszystkim z dobrą zabawą, szampanem i fajerwerkami, choć dawniej to wszystko wyglądało zupełnie inaczej.

Wedle tradycji chrześcijańskiej, obchody pożegnania starego roku i powitania Nowego Roku, są ściśle związane z datą śmierci papieża – Sylwestra I. Choć święty Sylwester I zmarł 31 grudnia 335 roku, pierwszy raz noc sylwestrową obchodzono w 999 roku.

Wówczas pojawiła się bowiem obawa, że wraz z nadejściem północy świat dobiegnie końca. Kiedy jednak tak się nie stało, uradowani ludzie zaczęli świętować.

Tak właśnie narodziła się tradycja świętowania Nowego Roku. Nazwa „Nowy Rok” pojawiła się w Polsce pod koniec XVIII wieku, choć obchody święta miały miejsce dopiero w połowie XIX wieku.

W tym czasie świętowali jedynie ludzie bardzie zamożni, spędzając Noc Sylwestrową głównie na wróżbach i rozpamiętywaniu dawnych czasów. Na polskich wsiach wypiekano także bułki, które następnie rozdawano w prezencie, życząc przy tym zdrowia w nadchodzącym roku.